Jak dobrać ostrogi

Jak dobrać dla siebie odpowiednie ostrogi to bolączka każdego kto musi je kupić po raz pierwszy. Ostrogi dzielą się na trzy rozmiary: dziecięce, damskie i męskie. Tak naprawdę trzeba na nie spojrzeć po prostu pod kątem rozmiaru buta. Jeśli mamy małą stopę i nosimy rozmiar do ok. 36 należy wybrać rozmiar dziecięcy. Ostrogi damskie damskie będą pasować do butów do rozmiaru 42. Dla osób z większym rozmiarem zalecane są ostrogi męskie. Należy wziąć po uwagę fakt iż ostrogi można nieznacznie poszerzyć, aby je dopasować do nieznacznie szerszego buta. Jeżeli nasz but jest szeroki (dotyczy to w szczególności oficerek) należy wybrać większy rozmiar ostrogi, aby nie zarysować skóry na bucie podczas ich zakładania.

Ostrogi różnią się od siebie także długością bodźca. Może być on długości od 1,5cm wzwyż. Na zawodach dopuszczane są ostrogi maksymalnej długości do 3,5cm. Na początek najlepiej kupić ostrogi nie dłuższe niż 2,5cm.

Kolor ostrogi może być srebrny lub złoty. Jego wybór zależy od gustu. Dodatkowo do ostróg należy zakupić paski. Są ich dwa rodzaje - parciane i skórzane. Te pierwsze sprawdzą się na samym początku jako treningowe gdy nie chcemy na początku dużo inwestować w sprzęt. Paski skórzane są trwalsze i bardziej eleganckie, a także co najważniejsze dużo lepiej trzymają ostrogę na bucie.

Najważniejszą sprawą jest wybór modelu ostróg. Jest ich kilkadziesiąt, więc można się w wyborze zagubić. Oto główne modele:

-Ostrogi z bodźcem

-Ostrogi z bodźcem zakończone kulką

-Ostrogi plastikowe

-Ostrogi z kółkiem

-Ostrogi z gwiazdką

 

Pierwsze trzy modele są dobre jako pierwsze ostrogi. Jednakże ostrogi plastikowe nie są dozwolone podczas zawodów. Dwa kolejne modele ostróg to ostrogi dla osób zaawansowanych. Kółko i gwiazdka powinny być ruchome i tempe. Należy pamiętać, aby nie kupować ostróg "na własną rękę", ale za zgodzą instruktora! On też powinien zaproponować model odpowiedni dla konia i jeźdźca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl